top of page
  • Yazarın fotoğrafıİbrahim Ulukaya

Kültepe GSYF: Girişimlere 100 milyon TL’lik yeni fon


Kültepe Yatırım A.Ş. tarafından Girişimlere 100 milyon TL’lik yeni fon kuruldu: Kültepe GSYF

Kültepe Yatırım, Yatırımlarına Kültepe Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile Devam Edecek


Kayserili 20 iş insanı tarafından girişimlere yatırım yapmak için 2019 yılında kurulan Kültepe Yatırım2021 yılını 10 girişime yatırım yaparak tamamlamıştı. 2022 yılında ise Power.dev ve Medialyzer girişimlerine yatırım yapıldı. Portföyde yer alan Art Labs ve Vahaa girişimine ise devam yatırımı yapıldı. Son 2 yılda 1400’den fazla girişim tarandı ve yaklaşık 500 girişim ile ikinci aşama görüşmeler yapıldı. Portföyde yer alan şirketlerden 6’sı bir yıl gibi kısa bir süre içinde devam yatırımlarını alarak büyümeye devam etti.2022 yılı içinde girişim sermayesi yatırım fonu kurulması çalışmalarına odaklanan Kültepe Yatırım; yeni yatırımlarını kurulan yeni fondan yapacaktır. Kültepe Yatırım prototip aşamasına gelen girişimleri değerlendirirken, Kültepe GSYF ise tohum, tohum sonrası ya da Seri A aşamalarına yatırım yapmayı hedeflemektedir.


Kültepe Yatırım A.Ş. ile İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. arasında “Kültepe Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” kurulması yönündeki çalışmalar ve SPK faaliyet onayı Eylül ayında tamamlanmıştı. 100 milyon TL büyüklüğü aşması hedeflenen Kültepe GSYF; fikir aşamasını geçmiş ciro üretme kabiliyetine sahip olan teknoloji şirketlerine yatırımlarını yapacak. Fonun gelecek 4 yılda globalde faaliyet gösterme ve büyüme potansiyeli olan 15 start-up şirketine yatırım yapması hedeflenmektedir.Kültepe Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ulukaya, konuya ilişkin olarak:

“Kültepe Yatırım’dan sonra Kayseri ve Anadolu için yeni bir başlangıç olan Kültepe GSYF’nin 100 Milyon TL büyüklüğü aşmasını hedefliyoruz. Fon yöneticileri ve ortaklar olarak bizler de elimizi taşın altına koyuyor ve fonumuza 20 milyon TL kaynak sağlıyoruz. Sektör ayrımı olmaksızın teknoloji tabanlı şirketlere yatırımlar yapacağız.

Kültepe Yatırım’da kazandığımız tecrübe ve ivmeyi mevcut yapımızı genişleterek SPK onayıyla ve şeffaf bir şekilde tüm yatırımcılarımızı yeni nesil teknoloji yatırımcılığı ile buluşturuyoruz. Anadolu sermayesinin gücüne inanıyoruz. Bu fonun gelecekte Kayseri ve Anadolu için miras ve öncü olması amacıyla yola çıktık. Sorumluluğumuzun büyük olduğunun farkındayız. Yeniliğe açık olan ve teknolojiye çabuk adapte olan güçlü bir nesil geliyor. Fon olarak yenilikçi girişimlere kaynak sağlayarak Türkiye’nin teknolojide söz sahibi olabilmesi için gayret edeceğiz.

Geleneksel yatırımların bir kısmının teknoloji yatırımlarına yönelmesini hedefliyor ve buna öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz. Daha önce yaptığımız yatırımlarda olduğu gibi teknoloji odaklı global büyüme potansiyeli olan girişimlere yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Comments


bottom of page